Скільки у засудженого судимостей? Правова позиція Верховного суду України.

Верховний суд України в ухвалі від 10.09.2009 по справі №5-3053к09 зазначив, що за змістом ст. 89 та ч. 5 ст. 90 КК України строки погашення судимості у разі засудження особи за сукупністю злочинів обчислюються окремо за кожний злочин.

В ухвалі суду вказано, що вироком Краматорського міського суду Донецької області від 28.12.2001 особу було засуджено за ч. 1 ст. 187 КК України на чотири роки позбавлення волі, за ч. 2 ст. 125 КК України на один рік обмеження волі, а за сукупністю злочинів на підставі ст. 70 КК України на чотири роки позбавлення волі. Від відбування даного покарання засудженого 13.02.2004 звільнено умовно-достроково на один рік два місяці чотирнадцять днів.

Верховний суд України вказав, що оскільки за злочин, передбачений ч. 2 ст. 125 КК України, попереднім вироком засудженому призначено покарання у виді обмеження волі, на момент учинення інкримінованих йому діянь, тобто станом на 13.12.2008 засуджений на підставі п. 6 ч. 1 ст. 89 КК України вважається таким, що не має судимості за цей злочин. При цьому, судимість за ч. 1 ст. 187 КК України за попереднім вироком не погашена. Тому апеляційний суд, кваліфікуючи дії за ч. 4 ст. 187 КК України, правомірно визнав однією з кваліфікуючих ознак цього складу злочину – учинення його особою, яка раніше вчинила розбій.

Також у статті «Погашення судимості: поняття та правила обчислення строків її погашення» Муратова С.О. зазначила, що значною проблемою, яка виникає на практиці при обчисленні строків погашення судимості, є те, що у ст. 90 КК України прямо не передбачено правила обчислення строків погашення судимості при засудженні особи за сукупністю злочинів або за сукупністю вироків (ст. ст. 70, 71 КК України). Часові межі та наслідки судимості при визначенні її ознак у чинному КК України пов’язані з вчиненням окремого злочину. Тому строк погашення судимості щодо кожного із вчинених злочинів, які входять до сукупності, за чинним кримінальним законом, деякі вчені обґрунтовано вважають необхідним обчислювати на підставі призначених особі відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України покарань за кожен із злочинів окремо.

Дана позиція узгоджується з позицією Верховного суду України у справі № 5-3053к09. Тобто, при вчиненні декількох злочинів судимість виникає щодо кожного з них і обчислюється стосовно кожного із них окремо.

Окрім цього, Голіна В.В. у книзі «Судимість» зазначила, що визначені строки погашення судимості за кожний окремий злочин, виходячи із загального змісту ст. 89 КК України та з урахуванням ч. 5 ст. 90 КК України, почнуть свій індивідуальний перебіг і закінчення після фактичного відбуття остаточно обраного за сукупністю злочинів покарання (основного і додаткового). Стосовно злочинів, що становлять сукупність, судимість погашається окремо залежно від категорії ступеня тяжкості злочину (ст. 12, ст. 89 КК України), але при цьому винний вважається таким, що має одну судимість за декілька злочинів.

Обчислення строків погашення судимості за кожен злочин впливає на правові наслідки застосування повторності, сукупності та рецидиву злочинів. Встановлення кількості судимостей у засудженого має значенні і при застосуванні амністії, адже відповідно до п. «в» ст. 4 Закону України «Про застосування амністії в України» амністія не може бути застосована до осіб, які мають дві і більше судимості за вчинення умисних тяжких та/або особливо тяжких злочинів, крім випадків індивідуальної амністії.

Автор: Олександр Коцага